ABC MASZYN DO SZYCIA - OPISY - OPINIE - TESTY - CIEKAWOSTKI - TECHNOLOGIA - POMOC W NAPRAWIE MASZYN DO SZYCIA strona naprawa

serwis maszyn


serwismaszyn strona naprawa instrukcja maszyny historia


serwismaszyn
serwismaszyn

serwismaszyn

Spis treści

1 Nieudane początki
2 Ludzie kontra maszyny
3 Rozwój nowego urządzenia
4 Wojna na patenty
5 Czasy współczesne

Nieudane początki
Przed wynalezieniem użytecznych maszyn do szycia, każdy szew był wykonywany kobiecą ręką. Niestety pierwsi konstruktorzy najczęściej starali się naśladować te ruchy, co kończyło się niepowodzeniem. Jednym z pierwszych wynalazców, którzy próbowali zbudować maszynę do szycia był niemiecki konstruktor pracujący w Anglii. Charles Fredrick Weisenthal. W roku 1755 otrzymał nawet brytyjski patent na wynalezioną przez siebie igłę. Niestety w jego maszynie cała igła przechodziła przez materiał, co czyniło konstrukcję niepraktyczną.

Ludzie kontra maszyny
Kolejnym wynalazcą, który dokonał większego postępu był krawiec z Francji. Był to Barthelemy Thimonnier. Nie próbował on naśladować ruchów człowieka. Zamiast tego skupił się na opracowaniu igły lepiej nadającej się dla maszyny. Jego konstrukcja posiadała podobne do dzisiejszych poziome ramię, jednak szew powstawał od spodu a nie na wierzchniej stronie tkaniny. Na dodatek rodzaj ściegu nie był zbyt trwały i łatwo się pruł. Thimonnier otrzymał patent i w roku 1830 zbudował fabrykę z 80 takimi maszynami. Znajdowała się ona w Paryżu i produkowała mundury dla wojska. Niestety inni krawcy zaatakowali jego fabrykę i zniszczyli wszystkie maszyny.

Rozwój nowego urządzenia
Dopiero Elias Howe i Walter Hunt wynalezli maszynę zdolnš do wytwarzania szwu w charakterze podwójnego ściegu. Dzięki utworzeniu dwóch niezależnych, krzyżujących się przez warstwy materiału, wątków szwy stały się mocne i wyglądały tak samo z obu stron. Wynalazcom udało się zbudować maszynę w 1834 roku, jednak nitka stale wychodziła z oka igły, więc maszynę trzeba było ciągle zatrzymywać i ponownie nawlekać nić. Z tego powodu Hunt zrezygnował z dalszej pracy nad wynalazkiem. Jednak dzięki uporowi Eliasa How udało się udoskonalić konstrukcję, co zaowocowało nowocześniejszą wersją z 1846 roku. How usiłował zainteresować swoim wynalazkiem angielskich i amerykańskich biznesmenów.

Wojna na patenty maszyna do szycia Singer
Za wynalazcę współczesnej maszyny do szycia uznaje się Isaaca Merritta Singera. Podczas nauki zawodu inżyniera miał okazję obserwować naprawę starej maszyny do szycia. Doszedł do wniosku, że mógłby zaprojektować lepszą. Jego maszyna do szycia miała stopę przytrzymującą materiał na miejscu. Dzięki temu, że skorzystał z pomysłów Thimonniera oraz Hunta jego maszyna stała się naprawdę użyteczna. Jednocześnie wyposażył ją w napęd ręczny przenoszony poprzez pedał. W 1851 roku Singer otrzymał amerykański patent na swój wynalazek. Jednak musiał podzielić się zyskami z Howem, po przegranym w 1854 roku procesem o opłaty licencyjne. Wielkim osišgnięciem Singera było stworzenie systemu sprzedaży zbliżonej do leasingu, co pozwoliło zwykłym ludziom na zakup maszyn do szycia. Singer stworzył firmę razem z Edwardem Clarkiem. W tym czasie szereg wynalazców dokonało jeszcze kilku ulepszeń. Byli to Allen Wilson oraz Nathaniel Wheeler. Jednak wszystkie maszyny było na tyle do siebie zbliżone, że wynalazcy trafili do sšdu, aby spierać się o prawa patentowe. W końcu w 1856 roku dogadali się i utworzyli jedną firmę produkujšcš maszyny do szycia oraz sprzedającą licencje na ich wytwarzanie. Do 1877 roku wszystkie patenty wygasły i maszyny mógł już produkować każdy przedsiębiorca.

Współczesne maszyny różnią się od XIX-wiecznych pierwowzorów regulowanym napędem elektrycznym. Dzięki zastosowaniu komputerów i silników krokowych nowoczesne maszyny do szycia potrafią wykonać bardzo skomplikowane wzory na powierzchni tkaniny. Dziś maszyny używane są głównie w masowej produkcji ubrań. Oznacza to znacznš specjalizację tych urządzeń w zależności od wykonywanej funkcji.

Kolejny postęp w maszynie do szycia, jakiego jeszcze nie udało się dokonać, to całkowita automatyzacja procesu szycia. Jednak na razie szyciem zajmują się głównie nisko wynagradzani pracownicy, a precyzja wykonania ubrań nie jest aż tak ważna, jak maszyn, więc duża automatyzacja nie jest opłacalna. Postęp w budowaniu inteligentnych i tanich robotów daje nadzieję na zmianę tego stanu rzeczy.

Zródło : Wikipedia
----------------------------------------------------------------------------------------
  • powrót >>

  • serwismaszyn
    serwismaszyn serwismaszyn
    strona główna / serwismaszyn / naprawa maszyn do szycia / przemysłowych / Gdańsk / Sopot / Gdynia / Trójmiasto / województwo pomorskie / maszyny do szycia / instrukcja do maszyn / historia maszyn / maszyny do szycia ,juki / durkopp / maier / czesci do maszyn / producenci maszyn do szycia / pomoc w naprawie maszyny do szycia / kontakt

    Copyright 2004-2008 Gdańsk - desing by baltic